KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14581014
nr 1458 1014
Jenny Nyström
(1854-1946), Sverige
Porträtt av fästmannen Daniel. Signerad, daterad Paris 1882. Proveniens familjen Nyström Stoopendaal. Akvarell, bildmått: 22x15cm, yttermått inklusive ram: 24x17,5cm
Jenny Nyström, svensk målare och illustratör född i Kalmar 1854, död i Stockholm 1946.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
20.000 kr
måndag 28 mars 2022
kl 20:01:19
2.800 kr
3.000 kr
3.200 kr
4.800 kr
4.600 kr
4.800 kr (Budbetjänt)
5.400 kr
8.600 kr
7.200 kr
7.400 kr (Budbetjänt)
9.600 kr
15.500 kr
12.000 kr
12.500 kr (Budbetjänt)
16.000 kr
19.500 kr
19.000 kr
19.500 kr (Budbetjänt)
- Klassiska
28 mar
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Jenny Nyström
Läs mer om Jenny Nyström